Cardano’da merakla beklenen Vasil Hard Fork tamamlandı

Cardano ağının ana şirketi Input Output Global (IOG), Vasil hard fork’un ağa başarılı şekilde uygulandığını duyurdu.

Yaz aylarında birkaç kez ertelenen ağ yükseltmesinin sonunda başarılı şekilde tamamlanmasından sonra gelen ilk tepkiler olumluydu. ADA, son 24 saatte %10’a yakın yükseliş görürken 0,48 dolara kadar yükseldi, ardından gelen kısmi satışlarla kripto para sabah saatlerinde 0,46 dolarda işlem görüyordu.

Vasil hard fork’un Cardano ağına önemli bir performans artışı ve ağ kapasitesinde iyileştirme getirmesi bekleniyor. Ağın ciddi şekilde gelişimi ise Cardano ağında merkezsiz uygulamaların artacağı beklentilerini yükseltiyor.

Cardano ağ yükseltmesinde hard fork birleştirici (HFC) yönteminin kullanılmasının önemli iyileştirmeleri de beraberinde getirdiği düşünülüyor. Yükseltme sonrası dönemde ağın aktarım hızı, komut dosyasının verimliliği artmasıyla blok iletimindeki gecikmenin azalmasıyla ağın performasının iyileşmesi bekleniyor. Kripto topluluğu, bu gelişimi dikkatle takip edecek olup ADA fiyatı üzerindeki etkisini de merakla bekliyor.

Vasil hard fork sonrasında Cardano’yu ne bekliyor?

Önümüzdeki bir hafta içerisinde ağın özel kodlama dili Plutus’un komut dosyası yükseltmeleri, Cardano ağındaki geliştiricilerin kullanımına sunulacak. 

Başarılı bir güncellemenin ardından Cardano ekibi, şu an Katman-2 ölçeklendirme çözümü Hdyra protokolüne odaklanmış durumda. Hydra protokolü, ana ağı daha güvenli hale getirecek ve yerleşim katmanı özelliğiyle Cardano Blockchain ağındaki işlemleri işleyecek. Hydra protokolünün devreye alınmasının ise en erken 2022’nin sonlarında gerçekleşeceği bildiriliyor.

Cardano yetkilisi, Vasil hard fork’un Cardano blockchain’inin yeteneklerini önemli bir biçimde artıracağını söyledi.

Input Output’ta Topluluk ve Ekosistemden sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapan Tim Harrison, Vasil hard fork’un etkileri hakkında konuştu.

Cardano Yetkilisi, Vasil ile İlgili Konuştu

Cardano yetkilisi, Vasil hard fork’unun blockchain’in daha verimli olmasını sağlayacağını söylerken, Plutus V2 komut dosyalarının da yardımıyla akıllı sözleşme yeteneklerinin gelişeceğine dikkat çekti.

Yükseltmeyle birlikte zincir üzerinde veri paylaşımı mümkün olacak. Harrison’a göre bu, oracle’lar için son derece faydalı.

Satır için verilerin uygulanması, geliştiricilerin komut dosyaları oluşturmasına ve bunları doğrudan output’a eklemesine olanak tanır. Böylece hash’e olan ihtiyaç ortadan kalkar.

Geçtiğimiz Eylül ayında Alonzo hard fork’unun uygulanmasının adından, büyük komut dosyalarını işleme hususunda sıkıntılar meydana geldi. Vasil’in bu sıkıntıyı ortadan kaldırması planlanıyor.

Yükseltmeyle birlikte blok yayılımı (block propagation) hızlanacak ve bu da yüksek verim sağlayarak blockchain’in performansını önemli bir biçimde artıracak.

Email adresiniz paylaşılmayacak