Cardano’da Vasil Hard Fork Artık Çok Yakın

Vasil hard fork, Cardano için en çok beklenen yükseltmelerden biri. İşte Cardano’da Vasil hard fork hakkında bilinmesi gereken her şey.

Cardano ağının bu yılın Haziran ayında hard fork yöntemiyle bir ağ yükseltmesinden geçmesi bekleniyordu. Ancak yükseltme birkaç kez ertelendi ve bu nedenle henüz gerçekleşmedi.

Vasil olarak adlandırılan hard fork, adını Cardano’nun önde gelen bir topluluk üyesi olan genç Bulgar matematikçi Vasil Dabov’dan alıyor.

Cardano’nun üçüncü geliştirme döneminin bir parçası olan Vasil, ağın kullanılabilirliğini ve ölçeklenebilirliğini artırmayı amaçlayan çok önemli bir ağ yükseltmesi.

Şu anda Binance ve diğer birkaç borsa, Cardano düğümünü yükselttiğini duyurdu. Ayrıca, en iyi 10 DApp’ten 4’ü 1.35.3 düğümüne karşı test yapıldığını onayladı.

Vasil hard forkun geçen ayın sonunda yayına alınması bekleniyordu, ancak IOHK, 1.35.0 node’unda tespit edilen hatalar nedeniyle ertelendiğini ve daha fazla test yapılması gerektiğini duyurdu. Bu hafta ise hard forkun yeniden ertelenebileceğine dair söylentiler, gündeme gelmişti. Cardano CEO’su Charles Hoskinson ise 1.35.2’deki bir hataya rağmen IOHK’nın 1.35.3 node’unu dağıtmak için acele ettiğini iddia eden bazı geliştiricileri sert eleştirdi.

Son dönemde Vasil Hard Fork ile ilgili olarak birçok yeni gelişme yaşanıyor. Bu kez Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, Cardano’nun Vasil yükseltmesinin herhangi bir kalite sorunu olmadığını söyledi.

Ek olarak Hoskinson, dağıtımın zamanlamasının DPT’ler tarafından kararlaştırılacağını vurguladı. Hoskinson, ayrıca Blockchain merkezi olmadığını da ekledi, bu da kimsenin Cardano için tek taraflı karar veremeyeceği anlamına geliyor.

Vasil hard fork hakkındaki gelişmeler, ADA’nın fiyatına etki ediyor

Vasil hard fork’un, Cardano ağının ölçeklenebilirliğini ve akıllı sözleşme performansını artırması bekleniyor. Bu, ağ kullanımı artışına yol açabilecek bir geliştirme olduğu için Cardano’nun yerel tokeni ADA’yı olumlu etkileyeceği düşünülüyor.

Cardalona, ​​Cardano’da avatarlar başlatıyor

Cardano tabanlı bir metaverse projesi olan Cardalonia, Ready Player Me ile işbirliği yaptığını duyurdu. İşbirliği, Cardalonia Metaverse’de oynanabilir avatarların yaratılmasıyla sonuçlanacak. Avatarlar, LONIA token sahiplerine Cardalonia metaverse’i keşfetmek için gerçekçi bir yol sağlayacak.

Kraken vadeli işlemleri artık ADA’yı teminat olarak kabul ediyor

Kripto para borsası Kraken’in  vadeli işlem platformunda ADA artık bir teminat olarak mevcut.

Cardano, YouTube, PayPal ve Netflix’ten daha az enerji kullanıyor

Bildiğiniz üzere Cardano, bir Proof-of-Stake (PoS) Blockchain. Bu kapsamda, enerji kullanımı açısından Paypal, YouTube ve Netflix gibi BT devlerinden daha enerji verimli olduğunu açıkladı.

ADA’yla doğrudan Japon Yeni alımları yapılabilir

Dünyanın en büyük kripto borsalarından birinin Japon şubesi olan OKCoin Japan, ADA’yı listelediğini duyurdu. İlgili tüm yatırımcıların, 1 Eylül’den itibaren ADA’yı Japon Yeni ile değiştirmeleri artık mümkün.

Email adresiniz paylaşılmayacak