Glastonbury Festivali

Glastonbury Festivali Burada Bir Festivalden Çok Daha Fazlası Var
Her yıl gerçekleşeceği tarihe kadar hakkında binbir çeşit söylenti yayılan, katılacak mı yoksa katılmayacak mı diye şarkıcı ve grupların hakkında bahisler oynanan, katılımcıların kendilerine kostüm ve konsept için bütün bir sene hazırlık yaptıkları dört günlük dev festival hiçbir zaman gözden düşmüyor.

İlk kez düzenlendiği 1970 yılından bugüne kadar giderek büyüyen ancak yıllar geçsede çekiciliğini asla kaybetmeyen bir festival Glastonbury.

İlk festival olan 1970’te T. Rex’in headliner olduğu festivalde sadece 1 pound fiyattan 1500 bilet satılmış. 1971’de sahneye David Bowie’yi çıkarıp bir de bedava olunca 12.000 katılımcıya ulaşmış.

Ancak tabii ki festival artık ücretsiz değil! Hatta festival büyüdükçe bilet fiyatları da hızla arttı. 150 binden fazla katılımcı ile festivalin yayıldığı alanın büyüklüğünü gördüğünüzde, burada festival için küçük bir kent olduğuna inanamıyorsunuz.

Glastonbury Festivali‘ne birçok sahne sanatının ve sanatçılarının da gösterileri ile dolu olan, çok büyük konserlerin birkaç sahnede gerçekleştirildiği küçük bir kasabaya üç günlüğüne dolan yüzbinlerce insanın yarattığı baş döndürücü bir festival diyebiliriz.

Festivalin ilk yayınlanan Line-Up’larına sürekli ekleme yapılıyor ve bu neredeyse son güne kadar devam ediyor.

Beş yılda bir ara verilen ve buna “nadas” denilen festivalin 2018 yılında verdiği aradan sonra bu yıl heyecan yine çok büyük.

Avalon Vadisinde Bir Festival
Festivalin yapıldığı alan olan Avalon vadisi aynı zamanda ülkede tarihi ve mitolojik sembol alanlardan biri olarak biliniyor. Festival boyunca İngiltere‘den ve tüm dünyadan çok sayıda insan konser, kamp, eğlence üçgeninde bir rüyaya dalmak için festival zamanı buraya akın ediyor.

Glastonbury, İngiltere’nin güneybatısında bulunan Somerset eyaletinde Pilton kentinde bir kasaba.

İnsan hayatında mutlaka bir kez görülmesi gereken efsane bir festival olan Glastonbury Festivali ile yıllardır ilgilenmeme rağmen benim de daha gidememiş olmam, her sene olduğu gibi festivale olan ilgimi azaltmadan devam ettiriyor.

Email adresiniz paylaşılmayacak