The Beatles’ı Sevmek İçin 8 Sebep

1-) Dünyada popüler müzik (o zamanlar rock, pop, blues vb. müzikler pop adı altında toplanmış) The Beatles sayesinde ünlü oldu ve kitlelere yayıldı. The Beatles olmasaydı belki bir çok genç gitar çalmaya hiç başlamayacaktı ve bir çok ünlü rock grubundan yoksun kalacaktık.

2-) The Beatles, 1964 sonrasında yaptığı şarkılarda doğu müziğinden etkilenmiş, şarkılarına Hint sazı olan sitarı eklemiş, böylece psychedelic rock türünü müziğe kazandırmıştır.

3-) The Beatles’ın “Helter Skelter” şarkısı dünyada heavy metalin ilk örneği olarak kabul edilir. Tam olarak heavy metal olmasa da o dönemlerde bu kadar hızlı bir ritimde olması, scream vokallerin yapılması ve distortion tonlarının kullanılması müzikte bir devrim niteliğindedir.

The Beatles sadece müziğiyle değil, aynı zamanda protest düşüncesiyle de tarihe geçmiştir. Bunun bir çok örnekleri vardır:

4-) Bir The Beatles konserine Kraliçe Elizabeth de seyirci olarak katılmıştır. The Beatles üyesi John Lennon, şarkıyı bitirdikten sonra “Ucuz koltuklarda oturanlar alkışlayabilirler, diğerleri sadece mücevherlerini şıngırdatsın” demiş ve daha önce kimsenin cesaret edemediği şekilde ülkenin kraliçesine tarihi bir tepki göstermiştir.

5-) The Beatles, Finlandiya’ya konsere gittiğinde ülkenin başbakanı grup üyelerini yanına ziyarete çağırmıştır. Grup üyeleri, bir çok riski göze alıp “resmi davetleri kabul etmiyoruz” diyerek daveti reddetmiştir. Ülkeye dönerken hava alanında gruba koruma ekibi gönderilmemiş ve grup üyeleri saldırıya uğramıştır.

6-) Grup dağıldıktan sonra grup üyesi John Lennon onlarca protest şarkı bestelemiştir. Bunlardan en ünlüleri Imagine ve Working Class Hero’dur. Imagine’de ülkelerin sınırlarına, savaşlara ve bağnaz inançlara tepki göstermiş; Working Class Hero’da toplumun insanı küçük yaşlarından itibaren nasıl ezdiğini ve baskı altına aldığını anlatmıştır. Bu iki şarkı da Türkiye’de yasaklanmıştır.

7-) Grup dağıldıktan sonra grubun bir diğer üyesi Paul McCartney’de bir çok protest şarkı yapmıştır. Bunlardan en dikkat çekeni Give Ireland Back To Irish’tir. Bu şarkıda, kendisi şövalye ünvanı alan bir İngiliz olmasına rağmen İngiltere’nin İrlanda’nın kuzey kısmını elinde tutmasına tepki göstermiş ve çatışma halindeki iki halka bir barış yolu göstermiştir. Şarkı İngiltere’de yasaklanmış, BBC’de hiç çalınmamıştır.

kaynak: turkgitar.net

Email adresiniz paylaşılmayacak