THIEVES ON THE OVERPASS İftiharla Sunar…

Thieves on the Overpass yeni teklisi “Bubi Tuzağı”nı yayınladı!

Ankara kökenli alternatif/stoner rock grubu Thieves on the Overpass, 26 Mayıs’ta çıkan “Yalanların Ütopyası” parçasının ardından yeni bir tekli yayınladı. 23 Haziran’da çıkan ikinci tekli “Bubi Tuzağı” ise ayrılık kavramından bahsediyor ve daha aykırı, öfkeli, enerjik ama üzgün bir parça olarak dinleyicilerle buluşuyor. 2019’da Ankara’da kurulan Thieves on the Overpass, ismini grup elemanlarının kayıtlar sırasında hırsızlar tarafından üstgeçitten saatlerce gözetlenmesi üzerine alıyor. Pandemi döneminde kayıtlara sadece iki kişi olarak kapanan grup, ilk önce kendi kayıt stüdyosunu inşa ediyor ve sonra da bir albüm kaydediyor. Albümde Türkçe şarkılar yanında İngilizce şarkılara da yer veriliyor. Henüz yayınlanmayan albümün 2. teklisi “Bubi Tuzağı” ile birlikte diğer tüm parçaların kapak tasarımları, miks, mastering ve prodüksiyonü grubun vokali ve gitaristi Mehmet Ali Akınoğlu’na ait.

ALBÜM ELEMANLARI

Mehmet Ali Akınoğlu – Vokal, Gitar, Bas, Beste, Miks, Mastering, Artwork vs. Atıl Doğan – Davul, Perküsyon, Back Vokal, Beste vs.

GRUP ELEMANLARI

Mehmet Ali Akınoğlu – Vokal, Gitar

Mehmet Fatih Alp – Gitar

Kağan Torpil – Bas

Atıl Doğan – Davul

İLETİŞİM ve LİNKLER

https://www.youtube.com/@ThievesontheOverpass

https://www.instagram.com/thievesontheoverpass/

https://linktr.ee/thievesontheoverpass

thievesontheoverpass@gmail.com

PEKİ KIM BUNLAR?

Ankara’dan aynı semt ve liseden kanka olan Atıl ve Mali yıllarca birlikte müzik dinler, yapar, gezer ve tozar. Bir gün “Yeter bu kadar ayak işi” diyen Atıl, tekrardan bir grup kurması gerektiğini düşünür ve Facebook’tan Mali’ye yazıp ondan gitarist ister. Mali ise “Neden ben çalmıyorum ***” diye söver ve böylece 2019’da Thieves on the Overpass’in temelleri atılır. Ancak isim bulma işi birkaç sene sonraya kalacaktır. Bir süre grubu oturtmaya çalışırlar ama her seferinde başarısız olurlar; derken Pandemi patlak verir. Aylarca evden çıkamayıp psikolojileri bozulduktan sonra Mali, kendi mahallesinde -neredeyse tek başına- garajdan bozma bir kayıt stüdyosu inşa eder ve burada kayıtlara başlanır. Tam 16 parça kaydedilir; davulları, perküsyonları ve birkaç back vokali Atıl, bas ve gitarları ise Mali kaydeder. Ancak senelerdir istedikleri gibi bir vokal bulamadıkları için Mali onu da yapmaya karar verir. Böylece mecburiyetten grubun vokali de olur. 1.5 sene sonunda nihayet 2022’nin sonlarında kayıtlar biter ve geriye miks ile mastering işi kalır. Bunları da elbette ki Mali halleder. Hatta Artwork gibi şeyleri de o halleder. Kayıtlar sırasında bir gece vakti komşu dükkânlarına hırsız girer. Sonradan kamera kayıtlarına baktıklarında anlaşılır ki hırsızlar, üstgeçitten saatlerce grubun kaydı bitirip evlerine dağılmasını beklemişler. Bunun üzerine Atıl “Thieves on the Overpass” diye bir şarkı yazar. Mali ise şarkıyı boşverip grubun adını koyar. 2 senenin ardından artık her işini halleden grup, single’ları yayınlamaya başlar. İlk single “Yalanların Ütopyası” 26 Mayıs’ta yayınlanır. Şarkı yayınlanmadan hemen önce Atıl’ın liseden bir başka kankası Memet, gitar için gruba katılır. 2. Single “Bubi Tuzağı” ise 23 Haziran’da yayınlanır. Bu şarkıdan hemen önce de Kağan, baslar için gruba dahil olur. Aslında “Bubi Tuzağı” albüme hiçbir zaman dahil olmayacaktı. İki hafta gibi kısa bir sürede bestelendi. Dinleyenler (grubumuzun isimsiz elemanları, can ciğerlerimiz) tarafından oldukça beğenildiği için de 2. Single oldu. İlk single “Yalanların Ütopyası” (YÜ) gibi 3 – 4 senelik bir mazisi olmasa da ondan daha asi olduğunu söyleyebiliriz, zaten sözlerin “ayrılık” kavramından bahsediyor oluşu da buna bir örnek. Çünkü ayrılıklar başlı başlına asidir… Hızlı bir açılış parçasına da ihtiyacımız olduğundan “Bubi Tuzağı”nın hızlı, enerjik ama üzgün olması işimize geldi. Zaten mutlu şeyler yazmayı pek beceremiyoruz… Thieves on the Overpass’in tarzları genel olarak “Alternative, Stoner, Garage Rock’lar” olsa da çoğu parçada farklı şeyler denenerek her telden çalınmıştır. Dinlediğiniz zaman eminiz ki duyacaksınız. Son olarak, unutulmamalıdır ki; Thieves on the Overpass, bir müzik grubundan ziyade bir dost meclisidir ve aramızda kesinlikle demokrasi uygulanmamaktadır. Saygılarımızla…

The following two tabs change content below.

Email adresiniz paylaşılmayacak