Breaking Bad Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

Kansere yakalanınca, ölümünden sonra ailesinin finansal olarak rahat yaşayabilmesi için uyuşturucu işine giren ve meth olarak bilinen uyuşturucu maddeden üretmeye başlayan bir kimya öğretmeninin hikâyesini anlatan Breaking Bad, 2008 yılında AMC kanalında başladığında, kimse bunun sonraki beş yıla damga vuracak bir başyapıta dönüşeceğini öngörememişti. 2013 yılında dizi altı sezonun sonunda final yaptığında ise Breaking Bad’in televizyon tarihinin en iyi dizilerinden biri olduğuna dair şüphe kalmamıştı. Walter White, Jesse Pinkman, Gus Fring, Saul Goodman gibi unutulmaz karakterleri televizyon dünyasına kazandıran dizi; Bryan Cranston, Aaron Paul, Bob Odenkirk, Giancarlo Esposito gibi oyuncuların muhteşem performanslarıyla da akıllara kazındı. Vince Gilligan‘ın yaratıcısı olduğu dizi, finalinden yıllar sonra bile konuşulmaya devam ediyor.

15 maddelik bu listemizde, yapım sürecinde yaşananlardan senaryoda yapılan önemli değişikliklere, Breaking Bad hakkında bilinmesi gereken detayları bulabilirsiniz.

Breaking Bad Hakkında Mutlaka Bilinmesi Gereken 15 Detay

HBO, TNT, Showtime Gibi Kanallar Diziyi Reddetti

Vince Gilligan, 2005 yılında Breaking Bad projesini pek çok kanala sundu. HBO, TNT, Showtime gibi kanallar projeyi değerlendirip reddetti. FX kanalı devreye girdi ve pilot bölüm için hazırlıklara başladı. Ancak daha sonra Breaking Bad’den vazgeçip, onun yerine, daha fazla kadın izleyici getireceğine inandıkları Dirt dizisine onay verdiler. Yıllar sonra projeyi hayata geçiren AMC kanalı oldu.

Walter White Rolü İçin Düşünülen İsimler

Bugün Walter White karakterini Bryan Cranston’dan farklı bir oyuncuyla düşünmek mümkün olmasa da, dizi hazırlanırken kanal yönetimi Cranston’a pek sıcak bakmıyordu. O dönemde daha çok Malcolm in the Middle dizisiyle tanınan Cranston komedi dizilerindeki rolleriyle bilindiği için karaktere uygun olmayacağı düşünülüyordu. Walter White için düşünülen isimlerse Matthew Broderick ve John Cusack’tı. Ancak sonunda Gilligan’ın istediği oldu ve Cranston ile anlaşıldı.

Vince Gilligan ve Bryan Cranston, The X-Files Dizisinde Tanıştı

Vince Gilligan bugün televizyon dünyasının en önemli yazarlarından biri olsa da, televizyon dünyasına girişi çok kolay olmadı. Ancak herhangi bir anlaşma olmadan, kendi insiyatifiyle The X-Files için bir bölüm yazıp dizinin yapımcılarına gönderince dizinin senarist ekibine dâhil edildi. Kariyeri böyle başlayan Gilligan, Bryan Cranston ile de burada tanıştı. The X-Files’ın Drive adlı bölümünde rol alan Cranston’ın performansı bölümü yazan Gilligan’ı öyle etkiledi ki yıllar sonra Walter White rolü için yine Cranston ile çalışmak istedi. AMC yöneticilerini Cranston konusunda ikna etmek için de onlara bu bölümü izletti.

Jesse Pinkman Aslında Daha 9. Bölümde Ölecekti

Breaking Bad

Walter White ile birlikte dizinin iki ana karakterinden biri olan ve Aaron Paul’un performansıyla akıllara kazınan Jesse Pinkman, aslında ilk sezonun sonunu bile göremeyecek bir yan karakter olarak yazılmıştı. Birinci sezon ilk yazıldığında, karakter 9. bölümde ölüyordu. Walter da Jesse’yi öldüren uyuşturucu satıcısını kaçırıp, evinin bodrumunda işkence ederek şeytani tarafını daha ilk sezon finalinde açık ediyordu. Ancak Hollywood’da meşhur senarist grevi başladı ve dizinin ilk sezonu kısa kesildi. İlk sezonun sadece yedi bölüm olmasının nedeni de bu aslında. 2. sezona geçmeden önce verilen arada senaryolar üzerinde yeniden çalışma şansı yakalayan Gilligan, Aaron Paul’un Jesse Pinkman yorumundan etkilendiği için karakteri öldürmemeye karar verdi.

Gus Fring Rolü de İlk Başta Çok Daha Küçüktü

Jesse Pinkman gibi Gus Fring karakteri de ilk başta çok daha az sayıda bölümde görünecek şekilde yazılmıştı. Karakterin üç ya da dört bölümde yer alması planlanıyordu. Dizinin asıl kötü karakterinin ise Hector Salamanca olması planlanıyordu. Ancak Giancarlo Esposito’nun hayat verdiği Gus Fring zamanla ön plana çıktı ve dizinin asıl kötüsü olarak Hector’ın yerini aldı.

Hector Gibi Tuco da Aslında Dizide Daha Büyük Rol Oynayacaktı

Hector Salamanca’nın dizinin asıl kötüsü olarak yerini Gus Fring’e kaptırmasında Tuco karakteri de etkili oldu. Raymond Cruz’un Tuco performansını beğenen Vince Gilligan, Tuco’yu ikinci sezonun asıl kötüsü yapmak istedi. Ancak Cruz’un The Closer dizisiyle daha önce imzalanmış kontratı bulunduğu için ikinci sezonda yer alamadı. Onun boşluğu Gus Fring rolü biraz daha büyütülerek dolduruldu. Bu da bir sonraki sezonda Gus’ın Hector’ı gölgede bırakmasına zemin hazırladı.

Gerçek Walter White

Breaking Bad doğrudan bir olaydan esinlenmemiş olsa da, gerçek hayatla bazı paralellikler taşıyor. 2008 yılında, dizi başlamadan önce Alabama’da Walter White adlı bir meth üreticisi için yakalama emri çıkarıldı ve resminin olduğu afişler şehre asıldı. Walter White, dizideki gibi bir kimya öğretmeni değildi ama bu işe en başta ailesini geçindirebilmek için girmişti. White, Vice’a verdiği röportajda “10 yıl boyunca Alabama’daki en iyi meth‘i ben yaptım.” diyerek dizideki karşılığı gibi ürünüyle övündü.

Meth Üretmeye Başlayan Öğretmenler Ortaya Çıktı

Dizinin yayınlanmasından sonra ise Walter White karakterine özenerek meth üretme işine giren bazı öğretmenler oldu. Bir fen öğretmeni okulda öğrencilere kendi ürettiği meth‘i satarken yakalanırken, ölümcül kansere yakalanan bir öğretmenin de evinde meth üretmeye başladığı ortaya çıktı. 74 yaşındaki matematik öğretmeni Irina Kirsty ise evini tam anlamıyla bir meth laboratuvarına çevirmişti.

Ayrıca Breaking Bad’in başlamasının ardından daha popüler olduğu için Amerika’nın dört bir yanında mavi meth üretilmeye başlandı. Öte yandan 2008’den sonra meth satışlarında yaşanan artışın da diziyle bağlantılı olduğu düşünülüyor.

RJ Mitte de Karakteri Gibi Serebral Palsiden Muzdarip

Dizide Walter White’ın oğlu Walt Jr.’a hayat veren RJ Mitte de karakteri gibi serebral palsiden muzdarip. Ancak Mitte’nin durumu karakterine göre çok daha iyi. Bu yüzden karakterinin ihtiyaç duyduğu koltuk değneklerini nasıl kullanacağını öğrenmesi ve konuşmasını biraz daha ağırlaştırması gerekti.

Heisenberg

Walter White’ın suç dünyasında kullandığı Heisenberg mahlası Nobel ödüllü fizikçi Werner Heisenberg’den geliyor. Kuantum fiziğindeki belirsiz prensibinin arkasındaki isim olan Heisenberg, II. Dünya Savaşı sırasında Almanlar için atom bombası üzerinde çalışmış, ancak Nazilerin böyle bir güce sahip olmaması için önemli bilgileri onlardan saklayarak atom bombasının tamamlanmasını geciktirmiştir.

Entourage Bağlantısı

Dizide Saul Goodman’a hayat veren Bob Odenkirk, karakteri oynarken Hollywood menajerlerinden esinlendiğini açıkladı. Özellikle de Robert Evans ve Ari Emmanuel’den. Bob Odenkirk’ün de menajeri olan Ari Emmanuel, sadece Saul Goodman karakteri için esin kaynağı değil, aynı zamanda Entourage dizisindeki Ari Gold karakterinin de çıkış noktası.

***Yazının bundan sonraki bölümü Breaking Bad ile ilgili keyif kaçırıcı detaylar (spoiler) içerebilir.***

Hal’in Rüyası

Dizinin son sezon DVD’sinde alternatif bir son da bulunuyordu. Şaka niyetine hazırlanan bu alternatif sonda Malcolm in the Middle dizisindeki Hal rolünü canlandıran Bryan Cranston, Hal olarak bir kabustan uyanıp Breaking Bad’de yaşananların tamamının bir rüya olduğunu fark ediyor. Bu alternatif final aynı zamanda Newhart (1982) dizisinin finaline de bir saygı duruşu.

Gus Fring’in Ölümü

Gus Fring’in bir patlama sonucu, yüzünün yarısı parçalanmış bir hâlde öldüğü meşhur sahnede Gus’ın yere yığılmadan önce kravatını düzeltmesi senaryoda yoktu. Bu dokunuşu karaktere hayat veren Giancarlo Esposito ekledi. Gus’ın yarısı olmayan yüzünü yaratmak dizi ekibini bir hayli zorladı. Bu sahneyi çekebilmek için bir diğer AMC dizisi olan The Walking Dead’in görsel efekt ve makyaj ekibinden yardım almaları gerekti.

Anthony Hopkins’ten Övgü Mektubu

Dizinin tamamını iki haftada izleyen usta oyuncu Anthony Hopkins, Bryan Cranston’a övgü dolu bir mektup yolladı ve hem onu hem de diğer oyuncuları “inanılmaz” oyunculukları için kutladı. Yapım ekibinden de övgüyle söz eden Anthony Hopkins, diziyi muhteşem bir Shakespeare ya da Yunan trajedisine benzetti.

Better Call Saul ve El Camino

Breaking Bad 2013 yılında ekrana veda etmiş olsa da, dizideki karakterler sonraki yıllarda farklı projelerde karşımıza çıktı. Dizinin en sevilen karakterlerinden Saul Goodman, Better Call Saul ile kendi spin-off dizisine kavuşurken, 2019 yılında da Jesse Pinkman’ın dizinin finalinden sonra yaşadıklarına odaklanan El Camino: A Breaking Bad Movie filmi Netflix’te yayınlandı.

Kaynak: filmloverss

Email adresiniz paylaşılmayacak