Kimin yazdığı tartışmalı Beatles hitlerinin yazarını yapay zeka bulacak

The Beatles’ın Paul McCartney ve John Lennon ortaklığıyla kaleme alınan hitlerinin tartışmalı kökleri, her sanatçının müzikal etkilenimini tespit edebilen yapay zeka (YZ) yazılımı sayesinde tarihe gömülebilir.

Harvard Üniversitesi’nden her şarkı yazarı için bir “müzikal parmak izi” oluşturmak isteyen ABD’li araştırmacılar, yüzlerce The Beatles hit’i üzerinde bir yapay öğrenme algoritması çalıştırdı.

Ardından algortimanın, 1962 ile 1966 yılları arasında kaydedilen ve yazımında asıl etkinin kime ait olduğu hâlâ tartışmalı 8 ikonik şarkıyı incelemesini istedi.

Bu 8 şarkı arasında “Lennon – McCartney işbirliği” imzası bulunan ama pek çok kişinin ikiliden biri tarafından yazıldığına inandığı “A Hard Day’s Night” ve “In My Life” gibi parçalar da var.

Harvard Data Science Review’da yayınlanan bulgular, her sanatçının şarkı üzerindeki etkisinin değerlendirilmesini sağlıyor ve şarkının esas olarak McCartney’den mi yoksa Lennon’dan mı çıktığını yüzdelik olasılık vererek tahmin ediyor.

2015’te Sir Paul McCartney, 1980’de Lennon’ın öldürülmesinin ardından gelişen, her şeyi onun yaptığına dair ve kendisinin “revizyonizm” olarak gördüğü şeye öfkesini belirtmişti.

Öyle ki, 2002’deki bir albümünde şarkının altındaki imzada adların sıralamasını değiştirerek “McCartney – Lennon” şeklinde yazmış, Lennon’ın eşi sanatçı Yoko Ono’yu rahatsız etmişti.

Kimin yazdığı tartışmalı 8 şarkının çoğunun ağırlıklı olarak Lennon’ın tarzında olduğu tahmin edildi. Bu şarkılar arasında McCartney’nin söylediği ve önceki röportajlarında yazımında da rol aldığını belirttiği “Ask Me Why” ve “A Hard Day’s Night” da var.

Araştırmacılar, Rolling Stone dergisinin 2011’de gelmiş geçmiş en iyi 23. şarkı olarak gösterdiği “In My Life”ın “gerçek yazarı hakkında en çok spekülasyon yapılan” şarkı olduğunu söyledi.

Şarkı sözlerini Lennon yazdı ancak McCartney müziğin tamamını kendisinin bestelediğini öne sürdü. Bu ise Lennon’ın beyanlarıyla çelişiyordu.

Algortima şarkının nakarata kadarki giriş bölümünü Lennon’ın yazdığını yüzde 81,1 oranında saptadı. Ancak McCartney’nin şarkının köprü kısmındaki etkisi yüzde 43,5 olarak belirlendi.

Bu, Lennon’ın Paul’un şarkının köprü kısmına katkıda bulunduğuna dair açıklamasını destekliyor.

Araştırmanın yazarları “Şarkıyı köprü kısmı ve giriş bölümü şeklinde ikiye ayırırsak giriş bölümünün stilistik olarak Lennon’ın şarkı yazımına çok daha uygun olduğunu görürüz” diye yazdı.

“Baby’s in Black”, “The Word” ve “From Me to You” gibi diğer şarkılar ise yüzde 97’e varan oranlarla neredeyse kesin olarak McCartney’e ait çıktı.

Sistem her müzisyenin zaman içinde değişen esinlenmelerinin yanı sıra popüler müzikte şarkı yazımının kolektif çalışmaya dayalı doğasını ele almaya da olanak sağlıyor.

Çalışmadan elde edilen bulgular McCartney’nin şarkılarında “standart dışı müzikal motifler kullanma eğiliminde” olduğunu ve yüksek düzeyde komplike müzikal yapının McCartney şarkılarının “ayırt edici bir özelliği” olduğunu belirtti.

Kaynak: Independent

Email adresiniz paylaşılmayacak