Meraklıların Kaçırmaması Gereken 7 Bilimkurgu Dizisi

Sinemadaki ve televizyondaki temsillerin içerisinde izleyiciyi en çok içine alan türlerden biri kesinlikle bilimkurgu olmuştur. Çünkü temsil üzerinde yapılan kurmanın ötesinde temsilin içerisindeki duygular izleyicinin her zaman empati yapabildiği duygular ve düşünceler olmuşlardır. Dram, hüzün, aşk, mutluluk veya korku insanın günlük hayat içerisinde süregelen zamansal yanılsamalarını oluşturduğu için bunlar üzerine kurulu olan temsiller insanı etkilese de empati yoluyla etkilediği için büyük bir kumar oynamaktadır. Ancak bilimkurgu kültürü ile temsil alanını birleştiren bilimkurgu filmi veya bilimkurgu dizisi seyreden gözlerin ve zihinlerin yüzeydeki ilk duruma empati yapmasını engeller ve izleyiciyi soyutlama alanının içerisine iter ve böylelikle büyük bir heyecanın çekirdeğini çatlatır.

Bilimkurgunun beyazperdede veya televizyon ekranındaki temsilini izleyen izleyici insanların tepkileri ile empati kurabilir ancak ana merkezde yer alan ve duyguların nedeni olan olayları ve duyguları empati yoluyla algılayamaz birey çünkü karşılaşmadığı bir şey ile yüz yüze gelmiştir. Tam da bu noktada soyutlama devreye girer. Bu soyutlama ile beraber Wilhelm Worringer’in kaleme aldığı gibi gördüğü ve deneyimlemediği şeyin karşısında insan ululuk karşısındaki tepkisini takınır ve duyduğu altında ezilme hissini soyutlama yoluyla kabullenir ve içselleştirir. Bilimkurgunun bireye yaptığı da budur. İnsanın deneyimlemediği bir şeyi bireyin karşısına çıkararak ona ulu bir şeyin altında kendini bulmasını sağlar ve bununla beraber büyüyü kendi ululuğunda yaratır. Biz de bu ululuğu ve soyutlamayı yansıtmak istedik ve bilimkurgu dizilerini sıralamak istedik. Eğer bilimkurgu türüne dair bir ilginiz varsa hala yeni bölümlerini yakalayabileceğiniz, devam etmekte olan kaçırmamanız gereken 7 bilimkurgu dizisi listemize bir göz atmalısınız!

Meraklıların Kaçırmaması Gereken 7 Bilimkurgu Dizisi

The X-Files (1993– )

1993 yılında başlayan dizi The X-Files 2002 yılında ekranlara veda etmiştir. Chris Carter tarafından yaratılan dizinini başrol oyuncuları olarak izleyici karşısına Dana Scully rolüyle Gillian Anderson; Fox Mulder rolüyle de David Duchovny çıkmıştır. Dizi 2002 yılında ekranlara veda ettikten sonra arkasında hala büyük soru işaretleri ve bilimkurgu severlerin hüzünlerini bırakmıştır. Dizi 2002 yılından tam 14 yıl sonra bu yıl tekrar izleyici ile buluşmaya başlamıştır ve aynı oyuncu kadrosu ile yoluna devam etmeye başlamış bilimkurgu dizisi sevenlerin tekrar takip etmeye başladığı büyük bir kült olmuştur. Dizide Dana ve Fox isimli iki FBI azanı x-files isimli büroda yer almaktadırlar ve uzaylıların da işin içine girdiği doğaüstü olayları incelemektedirler. Dizide partnerlerden birinin mitolojik ve doğaüstü olaylara inanması diğerinin bilime dayalı şüpheci olması diziyi iki perspektiften yürütmektedir.

Doctor Who (2005– )

doctor-who-filmloverss

Sydney Newman tarafından yaratılan 2005 başlangıçlı Doctor Who aslında büyük bir mirasın devamı niteliğindedir. Doctor Who BBC’nin bilimkurgu dizisi olarak 1963 yılında başlamıştır ve daha sonra yıllarca süren muazzam oyunculukları, konuları ve senaryolarıyla yıllarca kendi hayran grubuyla büyüyerek devam etmiş ve tarihin en uzun solukluk bilimkurgu dizisi olmuştur. Dizide Doctor isimli dünya dışı bir canlı, yaratık olan Zaman Lordu olarak da aynı zamanda bilinen bu yaratık zamanda yolculuk yapma özelliğine sahiptir ve bu özellikle beraber evreni keşfetmektedir. 1950’lerden kalma bir polis kulübesi gibi görünen TARDIS adındaki bilince sahip makineyle ve yardımcısı ile beraber zamanda yolculuk yapan Doctor’u yeni bölümlerini takip edebileceğiniz yeni sezonunda ilk olarak David Tennant daha sonra Matt Smith ve şimdiki bölümlerde de iki yıldır Peter Capaldi canlandırmaktadır.

Black Mirror (2011– )

2011 yılında başlayan dizi Black Mirror, farklı bir akış tarzıyla izleyicisini kendi bağlamıştır. Charlie Brooker tarafından yaratılan dizi ilk başlarda sadece iki sezondan oluşmuştu ve her bir sezon farklı konular etrafında ilerleyen ve farklı oyuncuların farklı rolleri canlandırdığı üçer bölümden oluşmaktaydı. Ancak daha sonra özel bir bölüm yayınlanmasıyla devam sinyallerini veren dizi şimdi üçüncü sezon ile izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Tam 12 bölümden oluşacak olan Black Mirror’ın yeni sezonu dizinin tarzını nasıl devam ettirecek elbette merak konusu. Black Mirror bir distopya masallarından oluşan bir dizidir ve her bir bölümünde gelişmiş olan bir teknoloji ile insanın arasındaki ilişkiyi anlatır. Her bir bölüm insani ilişkiler ve duygulardan ortaya çıkıyor olsa da bu hissedilen duygular ve yapılan eylemlerin çevresinde her zaman insan ile ilişkilenen gelişmiş ve korku uyandıran teknoloji yer almaktadır.

Outlander (2014– )

outlander-filmloverss

Ronald D. Moore tarafından yaratılmış olan dizi Outlander’ın oyuncu kadrosunda izleyici karşısına Caitriona Balfe, Sam Heughan, Duncan Lacroix, Tobias Menzies çıkmaktadır. Outlander bilimkurgunun kurguladığı dünya içerisinde insanın empati duyacağı aşk gibi ayrılık gibi ve seçim gibi duyguların ve düşüncelerin en iyi şekilde anlatıldığı dizilerden biridir. Devam etmekte olan dizinin ana merkezinde Claire Randall isimli bir kadın yer almaktadır. Bu kadın 1945 yılında yaşayan ve savaş hemşireliği yapan bir kadındır. Ancak bir gün kendini bilimkurgunun bilinmezliği ile beraber 1743 yılında bulur. Ve bu yaklaşık 200 yıl öncesinde bir İskoç asker ile evlenmek zorunda kalır. Jamie isimli bu İskoç asker çok romantik ve çok naziktir. Zaman geçtikçe ve artık iki birey birbirini tanımaya başladıkça Claire Jamie’ye karşı bir şeyler hissetmeye başlar ancak gelecekteki kocası da hala kalbinde yer tutmaktadır.

Sense8 (2015– )

Lilly Wachowski tarafından yaratılmış olan dizi Sense8 aynı zamanda Wachowski kardeşler tarafından yönetilmiştir. Dizinin oyuncu kadrosunda yer alan isimler ise Doona Bae, Jamie Clayton, Tina Desai, Tuppence Middleton, Max Riemelt, Miguel Ángel Silvestre, Brian J. Smith ve Aml Ameen’dir. Dizide bir anne tarafından ruhsal ve metafiziksel olarak doğrulan sekiz kişinin görüntüleriyle başlar bütün olaylar. Bu sekiz kişi annelerini gördükten sonra artık birbirlerine telepatik bir şekilde bağlanmaya başlarlar. Birbirlerinin yanına ruhsal olarak ve düşünsel olarak gidebilen bu sekiz kişi artık zaman geçtikçe birbirlerinin deneyimlerini paylaşmaya ve birbirleri ile bir bütün olmaya başlar. Ancak onların peşinde olan kötü insanların karşısında yer alan bu hiçbir şey hakkında fikri olmayan sekiz kişi annelerinin ölümü ile yalnızlıklarını birbirleriyle doldurur. 

Zoo (2015– )

zoo-filmloverss

André Nemec, Jeff Pinkner, Josh Appelbaum ve Scott Rosenberg tarafından yaratıcılığı üstlenilmiş olan dizi Zoo2nun oyuncu kadrosunda James Wolk, Kristen Connolly, Nonso Anozie, Nora Arnezeder ve Billy Burke yer almaktadır. James Patterson tarafından yazılmış romandan televizyona uyarlanan dizinin ana merkezinde insan ile kavgaya girmiş bir doğa ve hayvan mücadelesini görüyoruz. İnsanlığın kendi egemenliği ile ve kendi gücü ile gözü kararmadan önce doğanın evcilleştirilmemiş ve hapsedilmemiş hayvanlar tarafından yönetilmesini ve bu yönetim içerisinde hayvanların özgür olduğunu aktaran dizide hayvanlar bir sebep ve bir güç ile beraber artık kendileri üzerinde egemen kurmuş olan insana karşı isyan ediyorlar ve bir nevi kendi özgürlükleri için bir savaş başlatıyorlar. Bu saldırıları inceleyen bir biliminsanının gözünden anlatılan dizide doğanın ululuğu çarpıcı bir şekilde yansıtılıyor.

Stranger Things (2016– )

Matt Duffer ve Ross Duffer tarafından yaratılan ve bazı bölümlerin yönetmenliği de üstlenilen dizinin oyuncu kadrosunda Winona Ryder, David Harbour, Finn Wolfhard, Millie Bobby Brown ve Gaten Matarazzo yer almaktadır. Dizi 80’ler popüler kültürünün ve bilimkurgu sinemasının ve edebiyatının önemli örneklerine göndermeler yapan ve referanslar veren ustaca harmanlanmış bir yapımdır. Dizinin açılış sahnesinde dört arkadaş bir masa oyunu sonrası evlerine gitmek için dağılırlar ancak Will ismindeki çocuk evine vardığı anda bir ‘şey’ tarafından kaçırılır. Bununla beraber kısa saçlı bir kız, isminin Eleven olduğunu söyleyerek kötü insalardan kaçmaktadır. Tüm bu garip olayların kesişiminde yer alana çocuklar ve yetişkinler kasabalarında meydana gelen garip olayları ve gizemli kaybolmaları çözmeye çabalarken tüm bilimkurgu evreninde izleyiciyi muazzam ve gerilim dolu bir yolculuğa çıkarırlar.

Osman Karakülah

Email adresiniz paylaşılmayacak