RANFOR’dan Cumhuriyetimizin 100. Yılında ilk ep

Sayın Mehmet Şevki Ünlü’den ep ve Ranfor’a dair açıklamalar şu şekilde:

“RANFOR Rock grubu olarak kurulduğumuz 2019 yılından bu zamana kadar ilkeli, dürüst ve doğru bir anlayış ile yolumuza devam ediyoruz. Önceliğimiz her zaman insanımız, ülkemiz ve değerlerimiz olmuştur. Müzik camiasına Rocknroll adına gerçek anlamda katkı sağlamak için yola çıktığımızı belirtmek isterim. Müzik geçmişi olan bir insan değilim. Ama müzikle hep iç içe yaşamış, müziği sevmiş, hani derler ya Barış Manço, Cem Karaca, Edip Akbayram gibi daha birçok sanatçı ve müzisyeni dinleyerek yıllarını geçirmiş bir insanım. Emekli olmadan önce ritim sevgimi diriltmek ve hobi olarak ritimi hayatımın bir parçası yapmak istedim. Kurslar ve çalışmalar devam etti birkaç sene. Başlangıçta bir gruba da dahil olmak gibi bir düşüncem yoktu.Kendimi geliştirmek ve hobi olarak devam etmek vardı. İstanbul Kadıköy gençliğimiz de uğrak yerimizdi. Sonrasında ve emeklilik döneminde de hep Kadıköy’de zaman geçirdik. Biraz biliyorduk ama özellikle müzik piyasasının içine girmedik sadece dinlemeye ve eğlenmeye geldik. Kurs sonrası aldığımız davul eğitimini Kadıköy’de irili ufaklı birçok grup ile çalarak geliştirmeye başladık. 2019 yılına geldiğimizde Ranfor Rock grubu kuruldu ve sahneler gelmeye başladı. Hem piyasayı öğreniyor hem de sahne alıyorduk. Ve müzik camiasından insanlar ile tanışmaya da başladık. Camiada gerçekten çok önemli ve değerli müzisyen ve sanatçıların varlığını öğrendik ve örnek aldık. Bunun yanında gördüğümüz olumsuzluklardan da ders çıkardık .  Grubun kurulmasından sonra çok önemli bir gelişme yaşadık ve SİS metal grubundan Gökhan Toker ile tanıştık. Ve daha sonra grup elemanlarını tanıdık. Sosyal medyayı daha sık ve heyecan ile takip ettiğimiz için Gökhan Toker’in yayınlarını takip ettik, konuk olduk ve en önemlisi bu yayınlar bize rock&metal müzik camiasını tanımamızı sağladı. Gökhan Toker’in aktardığı bilgiler, yayınlara katılan duayen sanatçı ve müzisyenlerden çok şey öğrendik ve devam ettik. Biz beste yapmak için kendi özgün eserlerimizi yaratmak ve topluma ve bilhassa gençlere mesaj vermek için yola çıktık. Öğrendiğimiz herşeyi bestelerimizin oluşturulmasında kullandık ve bugünlere kadar geldik.

Yeni EP ile ilgili olarak da şunları ifade etmek isterim.

“İlk EP fikri uzun bir zamandır vardı fakat hayata geçiremedik. Bu gecikmenin sonunda bu yıl çalışmaları tekrar gözden geçirme ve başlama kararı aldık. Bu EP’deki şarkıların ana yürüyüşleri değerli kardeşim gitarist Ulaş Vahaboğlu’na aittir ve rock müzik adına doğru yürüyüşlerdir. Bugüne kadar çeşitli mekanlarda Türkçe Rock tarzı ‘cover’ performanslar yaptık. Grubun saundunu cover parçalarla oluşturmak mümkün değildi. Rocknroll adına grubun farklı fakat sert bir saundu olmalıydı. ‘Mavi Yol’ ve ‘İnanmadan Yaşanmaz’ ismini taşıyan her iki şarkı Hard’n Heavy tarzında old school heavy metal esintilerini de taşıyan bir sound ile ele alındı ve grubun saundu ile ilgili de önemli mesaj verdi diye düşünüyorum. Çalışmada Prodüktörlüğü değerli kardeşim Hakan Akkaya üstlendi. Şarkıların vokallerini Sis Metal grubundan yine değerli müzisyen Gökhan Toker yaptı. DYine Sis grubundan Murat Aşer Mavi yol adlı bestemiz üzerinde ilk  çalışmayı yaptı. Daha önce de bahsettiğim gibi biz Ranfor Rock grubu olarak ilkeli, dürüst ve doğru bir anlayış ve her zaman insan, ülkemiz ve değerlerimiz odaklı hareket ettik. EP’deki şarkılarımız da bu anafikir çerçevesinde oluşturuldu.

“Mavi Yol şarkımızda Cumhuriyetimizin 100.Yılında Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere bıraktığı değerlerle, hedeflediğimiz münhasır medeniyetler seviyesine, ‘Yurtta Barış Dünyada Barış’ ilkesi ile yürümeyi, yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen geleceği umut ışığı ile selamlamayı, İnanmadan Yaşanmaz şarkımız ile de hayatın zorluğu ve haksızlığı altında savaş dahi olsa hayata umutlarla ve inanarak bakmayı, umuda sarılmayı ve umutla yarınlara ulaşabilmeyi anlattık.

Proje 999 etiketiyle tüm platformlarda yerini alan EP’miz Ranfor Rock olarak bizi yansıtan ve anlatan bir karakterde oldu. Bize her zaman ve her koşulda destek veren Gökhan Toker, Ulaş Vahaboğlu ve Murat Aşer ‘e ve şarkılarımızı yüksek tecrübe, detaylı ve hassas bir çalışma ile bizlere sunan çok değerli kardeşim Hakan Akkaya ve Proje999’a emek, alınteri ve çalışmaları için sonsuz teşekkür ediyoruz. 🤟🇹🇷🤟

MAVİ YOL

Söz: Gökhan TOKER/Mehmet Şevki ÜNLÜ

Müzik: Ulaş VAHABOĞLU/Murat AŞER

Düzenleme: Hakan AKKAYA

 İNANMADAN YAŞANMAZ

Söz: Gökhan TOKER/Mehmet Şevki ÜNLÜ

Müzik: Ulaş VAHABOĞLU/Hakan AKKAYA

Kayıt, Mix ve Mastering:

Hakan AKKAYA

Kapak ve Lirik Video:

Proje 999

Yapımcı:

Hakan AKKAYA

Proje 999

2023

The following two tabs change content below.

Email adresiniz paylaşılmayacak