Satoshi Nakamoto Kimdir?

Kısa Özet

Satoshi Nakamoto, Bitcoin’in geliştirilmesinin ve orijinal Bitcoin whitepaper’ının arkasındaki kişi veya grubun takma adıdır. “Satoshi Nakamoto kimdir?” sorusu, bu kişi ya da kişilerin gerçek kimliğine yönelik spekülasyonlara ve Satoshi Nakamoto olduğunu iddia eden birçok kişinin ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bitcoin’in yaratıcısı, on yıldan uzun bir süredir kimliğini gizlemektedir. Fakat açık anahtarları genesis bloğundan itibaren takip edildiği için Satoshi’nin madencilikle elde ettiği bitcoinlere halen sahip olduğu bilinmektedir.

Giriş
Satoshi Nakamoto, 2008 yılında Bitcoin whitepaper’ını yayınlayan yazarın takma adıdır. Makalenin başlığı, Bitcoin: eşler arası bir elektronik para sistemi’dir (makaleye bitcoin.org adresinden ulaşabilirsiniz). Satoshi, blockchaini icat eden kişi olmasa da blockchain teknolojisine dayanan merkeziyetsiz bir para birimi yaratan ilk isimdir.
Bitcoin, resmi olarak 2009 yılında kullanıma sunulmuştur. Fakat bu gizemli isim, bundan çok daha uzun bir süre önce e-posta iletişimlerinde ve forum yayınlarında kullanılmıştır.

Fakat Satoshi 2011’de dünyanın geri kalanıyla tüm iletişimini koparmış ve ortadan kaybolmuştur. Bitcoin’in geliştirilmesine yönelik gizem, o zamandan bu yana birçok tartışmaya ve suçlamanın ortaya atılmasına neden olmuştur.

Peki, Satoshi Nakamoto kimdir? Bize 21. yüzyılın en çığır açıcı teknolojilerinden birini sunan bu kişi ya da grubun gerçek kimliği nedir? Haydi, bu soruya yanıt arayalım.

Satoshi Nakamoto kimdir?
Bu soruya yanıt vermeden önce kendimize Satoshi’nin tek bir kişi mi yoksa bir grup mu olduğunu sormamız gerekir? Ne yazık ki ne bir kişi ne de grup olduğuna yönelik elimizde çok az kanıt vardır. Satoshi’nin genellikle bir kişi olduğu düşünülse de bazıları Satoshi’nin bilgisayar bilimcileri, kriptografi uzmanları ve siberpunk’lardan oluşan bir grup olduğunu düşünür.
Nisan 2011’de tüm iletişimini kesmesinden önce Satoshi’nin erkek, Japon ve 5 Nisan 1975 doğumlu olduğu iddia ediliyordu. Fakat insanlar, Satoshi’nin İngilizce kullanma becerisinin çok yüksek olduğunu gözlemledikleri için İngilizce konuşulan bir ülkede doğmuş olabileceğini de düşünüyordu. Ayrıca, Satoshi genellikle Avrupa çalışma saatlerinde iletişim kurduğu için Japonya’da ikamet etmediği de ileri sürülüyordu.

Satoshi Nakamoto, dünyanın geri kalanıyla iletişimini kestiği için gerçek kimliğine yönelik tartışmalar da alevlendi. Çok sayıda kişi ve grubun gerçek Satoshi Nakamoto olduğu iddia edildi, fakat bunlardan yalnızca birkaçı öne çıktı.

Hal Finney
Tüm adaylar arasında Hal Finney, Satoshi Nakamoto olması en muhtemel kişidir. Hal, Bitcoin’in ilk kullanıcılarından biri ve ilk Bitcoin işleminin alıcısıdır. Yazılım geliştiricisi olarak çalışmış ve 1990’larda orijinal siberpunk’lar arasında yer almıştır.
Ne yazık ki Hal Finney, felç olmasına neden olan bir sinir hastalığına yakalanmasının ardından 2014 yılında vefat etmiştir. Finney, Satoshi Nakamoto olmadığını söylemiş ve bu iddiasının her zaman arkasında durmuştur.

Nick Szabo
Bir diğer olası aday ise Bitcoin’den yıllar önce “bit gold” dijital para birimini yaratan ünlü bilgisayar bilimcisi Nick Szabo’dur. Szabo’nun siberpunk topluluğuyla iletişimleri; yazı üslubu ve iletişim zamanları bakımından Satoshi ile büyük bir benzerlik gösterir.

Nick Szabo, Satoshi Nakamoto olduğu iddialarını reddetmiş olsa da kripto para topluluğundaki birçok kişiyi ikna etmeyi başaramamıştır. Nick ve Satoshi arasında rastlantı olup olmadığı bilinmeyen birçok benzerlik vardır.

Dorian Nakamoto
Dorian Nakamoto, asıl adı Satoshi Nakamoto olan Japon-Amerikan asıllı bir erkektir. Teknoloji ve finansal hizmet şirketlerinde bilgisayar mühendisi olarak çalışmış ve on yıldan uzun bir süreyle California’da Hal Finney ile aynı bölgede yaşamıştır.

Dorian bir röportajda Bitcoin’in geliştirilmesinde yer aldığını söylemiş, fakat daha sonra soruyu yanlış anladığını söyleyerek iddiasını geri çekmiştir. O zamandan bu yana, projede çalıştığını inkar etmekte ve medyanın kendisine yönelik yoğun ilgisi ortaya çıkana kadar Bitcoin’in varlığından bile haberdar olmadığını söylemektedir.

Craig Wright
Avustralyalı bilgisayar bilimcisi ve iş insanı Craig Wright, Satoshi Nakamoto olduğunu 2015 yılında iddia etmiştir. Bu iddiası, Bitcoin Vakfı üyeleri ve bazı Bitcoin geliştiricileri de dahil olmak üzere Bitcoin topluluğunun önde gelen kişileri tarafından desteklenmiştir. Fakat Craig Wright’ın kesinlikle Satoshi Nakamoto olmadığını da savunan çok sayıda iddia vardır.

Craig Wright, iddiasının hep arkasında durmuştur. Kendisini herkese açık bir şekilde sahtekarlıkla suçlayan birçok kişiye Birleşik Krallık mahkemelerinde dava açmıştır. 2019 yılında, Bitcoin whitepaper’ı ve orijinal Bitcoin kodunun ABD telif hakkını almak üzere başvuruda bulunmuştur.

Satoshi Nakamoto’nun mal varlığı ne kadardır?
Gerçek kimliğinin ne olduğundan bağımsız olarak Satoshi Nakamoto kesinlikle çok varlıklıdır. Adli teknoloji uzmanları, Satoshi’nin bitcoinlerini nerede tuttuğunu bularak elindeki toplam değeri ortaya çıkarmıştır.

2009’un başından bu yana Satoshi Nakamoto tek bir satoshi bile harcamamıştır. Satoshi’nin ne kadar BTC’ye sahip olduğuna yönelik tahminler farklılık gösterse de çoğu kişi yaklaşık 1 milyon bitcoini (ATH zamanında yaklaşık 19 milyar USD değerinde) olduğunu düşünmektedir. Bu da Satoshi’yi gezegendeki en zengin milyarderlerden biri haline getirir.

Son düşünceler
Satoshi Nakamoto’nun gerçekte kim olduğuna yönelik pek çok iddia vardır. Nakamoto, tek bir kişi ya da bir grup olabilir. Hayatta ya da hayatını kaybetmiş de olabilir. Sağlam, güvenilir kanıtlar olmadan Satoshi Nakamoto’nun kim olduğunu hiçbir zaman bilemeyeceğiz. Fakat emin olabileceğimiz tek şey, Satoshi Nakamoto’nun çok sayıda bitcoin tuttuğudur (HODL).

Kaynak: binance.com

Email adresiniz paylaşılmayacak