Jasmor, Ranfor ile söyleşti!

Ranfor ne zaman ve nasıl kuruldu?

Ben Mehmet Şevki Ünlü Ranfor rock grubu kurucusu ve bateristiyim. Bateriye ilgim küçük yaşlardan itibaren ve özellikle lise yıllarımda başlar. Yaşantımın her döneminde hep bateriyle ilgilenmek istemişimdir. Ben emekli askerim. Çok uzun yıllar ülkemizin birçok yerindeki birliklerde her kademede komutanlık yaparak orduma ve milletime hizmet ettim. Mesleğimi icra ederken çok yoğun bir mesaimizin olması ve yapmamız gereken faaliyetlerin temposu bu hobimi ilerletmeme pek izin vermedi. Emekli olmadan 2 yıl önce 2014 yılında Komutanlık görevimi tamamlayıp Ankara’da görevime başladığımda bateriye tekrar başlama konusunda bir karar verip kurslara başladım. Yaklaşık 2 yıl süreyle hafta sonları kursları takip ettim ve enstrümanı daha iyi öğrenmeye çalıştım. Birinci yılın sonunda bir elektronik davul edindim ve çalışmalara ikinci yıl evde yaptığım egzersizlerle de devam ettim.  

 Müziği çok seviyorum. Rahmetli babam biz küçükken bizi müzikle buluşturan ve müzik sevgisini bize öğreten insandır. Hiç unutmam yeni alınmış bir pikap ile Barış Manço’nun bir yüzünde “İşte Hendek İşte Deve” diğer yüzünde “Kâtip Arzuhalim Yaz Yare Böyle” şarkısı olan plağını eve getirmiş ve bizi müzik ile buluşturmuştu. Benim müzik serüveni böyle başladı ve üzerine zaman içinde iyi bir dinleyici olmayı da ekleyince kendi mecrasında gelişti. Müzikseverin yaptığı gibi hayatımın her döneminde yerli yabancı grupları ve sanatçıları hep takip ettim, plaklarını, kasetlerini, albümlerini aldım ve konserlerine gittim. Grup kurma hedefim daha önceden de yoktu, bateri eğitimlerini icra ettiğim dönemde de olmadı. 2016 yılına gelindiğinde ben kendimi biraz daha geliştirmiştim ve beğendiğim şarkıları çalmaya başlamıştım. Emekli olduktan sonra İstanbul’a yerleştim ve çok uzun yıllar vakit geçirdiğim Kadıköy’de müzik gruplarının stüdyolarına katılarak kendimi bir ekip içinde görme ve değerlendirme fırsatı buldum. Tabi çok eksik vardı ve bunlar çalışma ile giderilecekti. Bu dönemde baterist Bilge Candan’dan da özel dersler aldım. Youtube ve sosyal medya kanallarında davul ile ilgili yayınları takip etmeye devam ettim. Bir grup benimle çalışmak istediğini söyledi ve o grup ile konserlere katıldım. Daha sonra bu gruptan ayrıldım ve bir müddet sonra grup kurma fikri yavaş yavaş olgunlaşmaya başladı ve 2019 sonunda Ranfor Rock grubunu kurdum.  

Rock müzikte bir lokomotif olan Ranfor isminin hikayesini öğrenebilir miyiz?

Müzik ile ilgilenmeye başladığım günden itibaren tüm platformlarda rock müzik ile ilgili konuları takip etmeye başladım. Genel olarak normal bir müzik dinleyicisi yaşadığı süreç içerisinde belli başlı sanatçı ve grupları grubun liderlerini ve müziklerini takip ediyor. Siz biraz daha ilgili olursanız, araştırırsanız güzel bilgilere erişiyorsunuz. Türk ve yabancı grupların tarihi süreçlerini incelediğinizde çok değerli bilgilerle karşılaşıyorsunuz. Bu grupların yaşamış olduğu her şey bir şekilde ilerde sizin de karşılaşacağınız konular olabiliyor. Diğer yandan zaman içerisinde konuştuğunuz ve sohbet ettiğiniz insanlar, çevrenizdeki gruplar, sanatçılar, menajerler, dostlar ve arkadaşlardan elde ettiğiniz bilgiler ile birlikte ortaya güzel bir şeyler çıkıyor. Müzik kulvarında bir şeyler yapmak istiyorsanız ilgili-bilgili ve üretime öncelik veren bir anlayışta olacaksınız ve paylaşıma açık bir tutum içerisinde olacaksınız.  

 Ranfor kurulduktan sonra çevremizde bize destek veren önemli sayıda insanlar ve gruplar oldu. Bunlardan en önemlisi SİS Metal grubuydu. Hala bağlarımız devam ediyor ve müzik adına bize çok önemli katkılar sağladılar. Başta Gökhan Toker olmak üzere hepsine sonsuz teşekkür ediyorum. Ayrıca yine çok değerli abim, usta sanatçı, müzisyen Sabahattin Taşdöğen’in bize çok önemli katkıları olmuştur. Kendisine de sonsuz teşekkür ediyorum. Ranfor ismi beğenilen bir isim oldu. Gruba isim bulmak için yaklaşık bir hafta çalıştım. Yazdım çizdim fakat isim bu çalışmanın bir sonucu çıkmadı isim. Yukarda da belirttiğim gibi rahmetli babam bizi müzikle buluşturan kişi olduğu için onun işi gereği evde sıkça telefonda kullandığı “Ranfor” kelimesi bir anda aklıma geldi ve bu grubun ismi oldu. Demiryollarında uzun bir dönem her kademede görev yapan babamı da bu vesile ile hep hatırlamak beni çok mutlu ediyor. Ranfor kısaca ilave lokomotif demektir. Bir yük katarını çeken bir lokomotif vardır. Yani yüklü vagonları çeker. Bazen rampada gücünün yetersiz olacağı hesap edilerek katarın önüne ve arkasına bir lokomotif daha bağlanır. İşte bu ikinci lokomotif ranfordur.  

  Grubu kuruncaya kadar karşılaştığım olumlu ve olumsuz durumların tamamını iyi okumaya anlamaya çalıştım ve hep dersler çıkararak ilerleme gayreti içinde oldum. Bu düşünceler sonuçta Ranfor ilkeleri olarak tespit edildi ve RANFOR’u oluşturan harflerde kendini buldu ve yola devam edildi. Bu değerlerden bahsetmek gerekirse;

R=Rehberimiz dürüstlüktür

A=Arkadaşlığımız önemlidir  

N=Nezaketliyiz, nitelikli işler yaparız ve neşeli olmayı seçeriz

F =Fedakarlık bizim için önemlidir

O=Ortak akılla hareket ederiz

R=Rock müziğe katkı sağlayacak şekilde çalışırız.  

Bu cümlelerin hepsi yaşandı ve tespit edildi. Bu konulara daha sonra yine teferruatlı gireriz.


Türkiye’de rock ve metal yapmanın birçok zorluğu var, bunlar hakkında görüşleriniz nelerdir?

Bir defa toplum olarak müzik ile ne kadar ilgiliyiz bu önemli bir etken. Müziği hem dinleyici hem de müzisyen olarak hayatımızda nerede ve nasıl görüyoruz buda ikinci önemli etken. Müzik insanlarının toplumuna karşı toplumun da müzik insanlarına karşı tutumunu da önemli görüyorum. Müzik insanlarını bir araya getiren örgütlerin güçlü ve etkin olarak hareket etmesi ve koordine içerisinde toplumun müzik sevgisini geliştirecek tarzda çalışmaları takip etmesini önemli buluyorum. Bu saydıklarımı bir araya getirdiğimizde önümüzde yürümemiz gereken ciddi bir yol olduğunu düşünüyorum. Müzik kulvarındaki duayen isimlerin ve grupların çevresini aydınlatması çok önemlidir. Bu ışığı gören ve kalbinde müzik sevgisiyle hareket eden insanlara örnek olması gerektiğini de eklemek isterim. Her zaman ilkeli, prensipli ve disiplinli hareket etmek ve bir bayrak yarışı gibi ülkemiz müziğine katkıları olan çok değerli sanatçılardan mirası devralıp üzerine katarak ilerlemek çok anlamlı olacaktır. Önyargı ile hareket edilmeden özellikle gençler başta olmak üzere her seviyede müziği ile katkı sağlayan insanlara değer vermek, gerektiğinde destek olmak önemlidir. Konuşulacak ve tartışılacak birçok konu var fakat bunlara gerçekten kelimeler yetmeyebilir.  

Ranfor bugüne kadar bir çok covera imza atmış bir grup, coverları seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Değerli müzisyenlerin bugüne kadar yaptıkları tüm besteleri, parçaları zevkle dinliyor ve inanılmaz saygı duyuyoruz. RANFOR için rock soundunda parçaları seçme gayretindeyiz. Tabi bunun yanında neşeli ve karşınızdaki kitleyi heyecanlandıran ve eğlenmesini sağlayan şarkıları da katmaya dikkat ediyoruz. Grup arkadaşlarım ve ben gittiğimiz konserlerde ve mekanlarda dinlediğimiz ve beğendiğimiz parçaları öneriyoruz. Aramızda konuşarak karar veriyoruz. Repertuvara aldığımız parçaları sahnede güzel ifade etmek bizim için önemlidir. Çalışmalarımızda bu konuya dikkat ediyoruz.


Son iki yılda oldukça aktif sahne alan bir grupsunuz, bunun yanında birçok gruba da izleyerek destek veriyorsunuz, Türkiye’de rock ve metal sahnelerini nasıl buluyorsunuz ve sahnede en çok hangi yerli grupları beğeniyorsunuz?
Ülkemizdeki müzik sektörü ve bu sektörde söz sahibi olan veya dinleyici olan bir çok kişinin arzu ettiği seviyede değildir maalesef. Rock kulvarında veya diğer tarzlarda müzik yapan yapmaya çalışan öyle gruplar ve sanatçılar var ki bilgi ve donanım olarak kendilerini çok güzel ifade ediyorlar. Öyle gruplar ve sanatçılar da var ki mAalesef kendilerini ifade edemiyorlar yok olup gidiyorlar. Müzik sektörüne öncülük eden çok değerli oluşumlar ve insanların da var olduğunu biliyorum. Bunun yanında sadece ticari bir düşünce ile hareket edildiğini de söylemeliyiz. Rock ve metal gruplarına sahnelerini açarak onları tanıtan, gelişimlerine ve tanınmalarına katkı sağlayan mekanlar sayesinde bir çok amatör ve profesyonel grup bugün çizdikleri yolda emin adımlarla ilerliyorlar. Diğer yandan festivaller var. Bunlara yerli amatör profesyonel bir çok grubu katıyorlar. Özellikle ciddiyetle bir şeyler yapmaya çalışan amatör gruplar da festivallerde sahne buluyor. Ancak son dönemlerde aynı sanatçı ve müzisyenlerin her festival ve etkinlikte sahne aldığını da söylemeliyiz. Rock ve metal sahnelerinin her geçen gün daha iyiye gideceğini söyleyebilirim. Birçok grubun sahnelerini takip ediyoruz ve konserlerine gidiyoruz. Yerli gruplar olarak bir çoğunu sayabiliriz. Ancak en yakından takip ettiğimiz SİS metal grubu var. Doom metal tarzında müzik yapıyorlar. Ciddiyetle çalışıyorlar. Konserlerinde sergiledikleri renkli sahneleriyle birçok gruba örnek olduklarını düşünüyorum.

Pandemi döneminden bu yana müzisyenlerin neredeyse yok sayıldığı, hatta intihar ve cinayet olaylarının görüldüğü bir ülkede müzik yapmak size neler hissettiriyor ve birçok müzisyen bu gibi olaylara tepki gösteriyor. Sizin de görüşlerinizi almak isteriz?
Pandemi döneminde Ranfor sahne gelirlerinin tamamını evine ekmek götürmekte zorlanan, işsiz kalıp ihtiyaçlarını karşılayamayan sektörde farklı görevleri olan arkadaşlarımıza ulaştırdı. Bu konuda Rock Ajandası marka sahibi Hakan Kibar’ın yakın desteğini de gördük. Bu vesile ile kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz. Müzisyen ve sanatçı kardeşlerimizin karşılaştıkları bu durum çok üzücü tabii ki… Müzik kulvarında emek veren insanların aramızdan ayrılmasına üzülüyoruz. Bu olaylar yaşandığında tepkimizi gösteriyoruz fakat bu onları geri getirmiyor. Bunların olmaması için ciddi tedbirler alınması gerekiyor. Bir sahnenizde sizden şarkı isteyen ve onu çalamadığınızda sizin hayatınıza son vermeye varan bir tepki ile karşılaşmayacağınızı kimse garanti edemiyor. Başta da bahsettiğim gibi toplumda müzik insanlarına bakış çok önemli. Sanatçıya ve müzisyene saygının olabilmesi için bu sektördeki uygulamaların bunu sağlayıcı yönde olması lazım. Grup olarak bugüne kadar olumsuz bir durum ile karşılaşmadık. Gerek yöneticilerin gerekse müzik derneklerinin müzisyen ve sanatçıları korumaya yönelik girişimlerde bulunmasını önemsiyor ve bekliyoruz.


Türkiye’de Rock müziğin 2000’lerde yaşadığı popüler değişim, örneğin gitarların kısılması, muhalif duruşun samimiyetsiz aşk şarkılarına dönmesi vs. gibi durumları nasıl değerlendiriyorsunuz?
2000’lerin başında ve onu takip eden on sene Türkiye’de rock müzik için hareketli ve bereketli geçen yıllardı. Grupların o yıllarda ortaya koyduğu vizyon hem önemli hem de değerliydi. Yeni oluşumlar kendi rock soundlarını yaratıp özgün yapıtlar ile ortaya çıktıkça gelişim devam etti. Biz de beste çalışmalarında bu grupları, müzisyenleri analiz ettiğimiz için günümüzde yaşanan değişimi de görebiliyoruz. Rock müzik temelinde muhalefet eden, isyan eden, hesap soran, ses çıkaran bir tavrı ortaya koymaktadır. Örnek olarak biz bestelerimizde bu fikirleri kullanmayı düşünüyoruz. Bizce böyle olmalı. Tabii ki değişen ülke ve toplum şartları birçok sektörde değişim yaratmakla birlikte rock algısının da da değişime yol açmıştır. Tüm bunlara rağmen geçmişin ve geçmişten günümüze yapılacak doğru analizlerin ve bunun sonucunda ortaya çıkacak eserlerle rock müzik değerini koruyacaktır. Şunu da belirtmeliyiz ki maalesef bu analizlerden uzak yapılan eserlere rock demek pek mümkün olmamaktadır.


Uzun süredir besteler üzerinde çalışıyorsunuz ve bildiğimiz kadarıyla önümüzdeki süreçte besteleriniz ile karşımızda olacaksınız, süreç nasıl gidiyor ve Ranfor’dan nasıl besteler gelecek?
Evet Ranfor aslen bir beste grubudur. Besteler biraz gecikti. Çünkü gerçek grup arkadaşı bulma sürecinde ciddi sıkıntılar yaşadık. Doğru arkadaşlarımızın yanında şahsi menfaat ve yolunu gruba tercih edenden, müzikte bir yere gelmek için grubu kullanmaya çalışana varıncaya kadar neler gördük bilemezsiniz. Bu sektörü etiği ile götüremeyecekler olduğunu görmek bizleri üzüyor.
Diğer yandan beste oluşumundaki sürenin uzaması bizim hassasiyetimizden de kaynaklandı biraz. Çünkü ortaya rock tarzında bir beste çıkacak ise öncelikle esaslı bir çalışmanın ürünü ve anlamlı bir hikayesi olmalıydı. Grubu kurduğumuz günden itibaren rock dünyasındaki gelişmeleri takip etmeye ve hep öğrenmeye çalışıyoruz. Geçmişe yönelmek ve bilmek geleceği getirir. Biz ülkemiz ve dünyada rock müzikte yer alan önemli grupları inceledik. Melodilerdeki yürüyüşlerini analiz ettik ve bunları kaydettik. Daha önce de ifade ettiğim gibi bu bir bayrak yarışıdır ve geçmiş bir derstir. Üzerine yeni bir şeyler koyarak yola devam edilmelidir. Bu yürüyüşler geleceğe ışık tutmalı diye düşünüyoruz.
Çok isim var tabiki hepsini tek tek ifade edemeyebilirim ama yinede ifade etmek gerekirse mesela Asia Minör – Nemrut – Pink Floyd – Beatles – Scorpions – Genesis – Elmas Şato(Devil) – Whisky – Objektif – Akbaba – Pentagram – Mavi Sakal – Kurban ve daha birçok grup. Rock müzik alanında önemli isimlerdir ve bunları hep dinliyorduk ama bu sefer bir başka bakış açısıyla dinledik ve şarkılardaki yürüyüşler, riffler üzerinde durduk. Kısaca örnek aldık. Burada ismini sayamadığım ve şarkılarını analiz ettiğimiz çok değerli sanatçı ve gruplar var. Ülkemizde rock müzik ile ilgilenen gruplar için çok önemli ve güzel örnekler var. Onları incelemek ve analiz etmek doğru bir yolun izlenmesini sağlayacaktır diye düşünüyorum.

Memleketten ve dünyadan en çok etkilendiğiniz grupları bizlerle paylaşır mısınız?
O kadar çok grup var ki nasıl sıralamak gerekir bilemiyorum.
Memleketten; Egzotik Band – Bunalım – Dervişan – Çilekeş – Kurtalan Ekspres – Kıraç – Murat Göğebakan – Yavuz Çetin – Barış Akarsu – Kerim Çaplı – Kazım Koyuncu – Yeni Türkü – Altın Gün – Haramiler – Hardal – Haybe – Ters Açı – MFÖ – Cem Karaca – Barış Manço – Edip Akbayram – Egoist – Pinhani – Mor ve Ötesi – Manga – Bulutsuzluk Özlemi – Athena – Kesmeşeker – Acil Servis – Pentagram – Ünlü – Kargo – Adamlar – Altın Gün – Duman – Flört – Mavi Sakal – Necati ve Saykolar – Pinhani – Yüksek Sadakat – Zakkum.
Dünyadan ise; Scorpions – Within Temptation – Arctic Monkeys – Muse – Kiss – The Doors – Radiohead – The Cranberries – Bon Jovi – Nirvana – Guns N’Roses – The Rolling Stones – Pink Floyd – The Beatles – Green Day – Black Sabbath – Genesis – Metallica – Deep Purple gibi.


Ad Astra olarak samimi cevaplarınız için çok teşekkür ederiz. Son olarak belirtmek ve ilave etmek istediğiniz konular ile Ranfor konserleri ve etkinlikleri hakkında bilgi vermenizi istiyor, başarılı çıkışınızda Ranfor ailesine yürekten başarılar diliyoruz.
Ranfor’a bu imkanı verdiğiniz için biz teşekkür ederiz. Son olarak şu konulardan da bahsetmek isteriz.
-Müzik biz olgusuyla yürütülmelidir. Müzik bencilliği kabul etmez. Biz olabilmek için önce samimi olmak gerekir. Saygı ve sevgi çerçevesinde arkadaşlığa, dostluğa önem vermeliyiz.
-Donanım önemlidir. Onu kullanabilmeyi ve her geçen gün geliştirmeyi öğrenmek gerekir.
-Yaptığınız müziği bilmelisiniz. Tarzınızın özelliklerini öğrenmelisiniz.
-Herkesin enstrümanı ve sesiyle ilgili bilgisine ve seviyesine saygı göstereceğiz. Eğitimler ve tecrübeler farklı olabilir. Buradan çıkan farklılığın bir potada birleştirilmesi ve sürdürülebilmesi değerlidir bir grup için.
-Size yöneltilecek doğru ve samimi değerlendirmelere kulağınızı kapatmayınız.

Ranfor konserleri ve sahneleri devam ediyor. Konser ve sahne planlamalarımız Direktörlüğünü Burak Arı’nın yaptığı BS organizasyon tarafından yapılıyor.

Bu kapsamda planlanan sahne ve konserlerimiz;

                             -24 Haziran 2023 C.tesi - Maslak Barock sahne

                             -21 Temmuz 2023 Cuma - 4.Ankara Motofest
                             -02 Eylül 2023 C.tesi - Antalya Rock&Metal Festivali (Lara) 

Temmuz ve Ağustos planlamaları devam ediyor. Sürpriz sahneler geliyor. Planlamaya aldığımız zaman gerekli duyurularımızı yapacağız.
Çok teşekkür ediyor Adastra ekibine ve tüm müzikseverlere selam ve sevgilerimizi gönderiyoruz.
Müzikle kalın…

     
The following two tabs change content below.

Email adresiniz paylaşılmayacak