26 Mart 2022 itibarıyla Ad Astra Foundation, burada aktarılacak kısa bir açıklama metniyle “de facto” statüsünde kurulmuştur.

-Ad Astra Foundation, resmi olarak şu an BETA aşamasında olan www.adastraa.net üzerinden faaliyetlerini yürütür.

-Ad Astra Foundation, Cardano [(ADA): https://cardano.org/] ekosistemine entegredir ve bütün üretim formlarını merkeziyetsiz ve demokratik araçlarla yönlendirilen Cardano (ADA) altyapısı üzerinden gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

-Ad Astra Foundation, gönüllü olarak bu çevrede yer alan bütün bileşenlerini sahip olduğu kaynaklarla desteklemeyi ve geliştirmeyi hedefleyen, herhangi bir kurumsallığa ve idari mekanizmalara dayanmayan, merkeziyetsiz ve demokratik bir yapıdır.

-Ad Astra Foundation hiçbir zaman reklam almayacak, herhangi bir ürün satmayacak, takipçilerinden mali destek istemeyecektir. Komünitenin hiçbir zaman ticari bir sürecin parçası olmak gibi bir hedefi olamaz.

-Ad Astra; 26 Ağustos 2020 gecesi, Twitter üzerinden yüzlerce kişinin katılımıyla kolektif olarak yazılan Ad Astra Manifestosu’na tam olarak bağlıdır. Gerek duyulması durumunda manifesto kolektif olarak yine Twitter üzerinden güncellenebilir: