International Roadmap

Ad Astra International Roadmap’le ilgili sürekli olarak güncellenen duyuru-haber akışıdır. Girişler Ad Astra Foundation tarafından gerçekleştirilmektedir.

5 Kasım 2023’te adastraa.net üzerinden detayları aktarılan takvim doğrultusunda “Ad Astra International Roadmap” süreci başlamıştır…

Roadmap duyurusuna hazırlık sürecinde şu düzenlemeleri gerçekleştirdik:

9 Temmuz’da “Ad Astra France” ve “Ad Astra Nederland” ağları kuruldu.

10 Ağustos’ta beatkusagi.com adastraa.net’e yönlendirildi.

23 Eylül’de AdAstraa.Net’e 12 dil için dil desteği eklendi.

7 Ekim’de Ad Astra; The Liberators’un düzenlediği World Dance Day’e bütün bileşenleriyle katılma kararı aldı.

4 Kasım’da Ad Astra Nederland & France ağları yeni yazar alımlarına başladı.

Ve bu gelişmelerle birlikte adastraa.net’in BETA süreci resmen tamamlandı.

International Roadmap’in felsefesini detaylı olarak tartıştığımız İngilizce bir booklet hazırladık. Aşağıdaki bağlantı üzerinden Ad Astra International Roadmap’in manifestosu niteliğindeki “booklet”i tercihinize göre cihazınıza indirebilir, basılı ya da online kopyalarını çoğaltabilirsiniz. “Ad Astra International Roadmap: The Neo-Beat Odyssey” olarak adlandırdığımız bu “booklet”i diğer dillere de çevireceğiz.

Bu kapsamda International Roadmap sürecine ilişkin bazı detayları kısaca özetlemek istiyoruz.

Per aspera ad astra!

Neo-Beat çevresindeki Hector çılgınlığına benzer bir işlev üstlenen, kökeni antik Roma döneminin metinlerine dayanan bu söz, Ad Astra çevresinin mottosu olmuştur. Dünyanın çok farklı ülkelerinde bu heyecanı duyumsayan kişiler, bu söz üzerinden bir araya gelmektedir. Ad Astra ekosisteminin faaliyetlerini yoğunlaştırdığı bölgelerde kelebek etkisiyle bu sözün kullanımı çok arttığı için ve Haggard’ın epik şarkısının da verdiği ilhamla bu motto evrensellik kazanmıştır.

Bir noktada bu mottonun neyi ifade ettiği, insanların neden bu sözün dövmesini yaptırdıkları -kuşkusuz her birinin bireysel bir nedeni de vardır- unutulmuştur. Ancak karanlık yayılmaya devam ediyorsa, gezegenin dört bir yanında savaş davulları çalınıyorsa ve kana susamış barbarlar çocukları katlediyorsa; bu sözün anlamı bizim için her şeye rağmen umudu savunmak olacak…

Ad Astra çevresi olarak gittiğimiz şehirlere, festivallere, komünlere bu mottoyu da taşıyacağız. Ve bütün sınırları aşarak ve insanların daha evrensel değerler üzerinden bir araya gelebileceğini anımsatarak bu mottoya “barış”, “özgürlük” ve “eşitlik” anlamlarını yükleyeceğiz.

Bir gün hepimiz aynı şehirde bir araya geleceğiz. İsmini Utopia ya da Cosmos koyacağız. Pink Floyd çalacak sokaklarda…

Sosyal Medya

Erken dönem Ad Astra & Neo-Beat pratiğine dönüş yaparak reelde ve siber alandaki projelere öncelik vermemiz nedeniyle sosyal medya kullanımı bu süreçte bizim için öncelikli olmayacaktır. Sosyal medya paylaşımları bir “amaç” değil “araç” olacak ve ağırlıklı olarak Ad Astra & Neo-Beat komünitesinin hashtagler üzerinden özgün paylaşımlarına dayalı olarak ilerleyecek. Sadece bir projeyle ilişkili olması durumunda sosyal medya platformlarına başvuracağız. Bununla birlikte AdAstraa.Net’teki aktivite yoğunluğu 2024 yılında artarak devam edecektir.

Merkeziyetsizlik

Merkeziyetsizlik prensibine sıkı sıkıya bağlı kalacağız. Ad Astra ekosisteminin bileşenleri farklı alanlarda bu vizyona özgün değerler ekleyecekler… Geleneksel yapılardaki “bürokratik bir merkez”in hegemonyasına dayalı kapalı sistem anlayışının yerine komünitenin kendisinin asıl itici güç olduğu bir vizyonu koyacağız. Ad Astra Foundation’ın kendisi de üst bir kurul değil, Ad Astra ekosisteminin bağımsız bir bileşeni olacak.

Projelerle ilgili izleyeceğimiz yol şu şekildedir:

1-Ad Astra çevresine dahil olan veya katılmak isteyen kişi/grup Ad Astra Foundation’a email(neobeatgeneration@gmail.com) veya sosyal medya ağlarından ulaşır.

2-İlettiği mesajda devam eden projelerden hangisine katkı sağlamak istediğini veya kendi özgün projesinin detaylarını aktarır. Proje için bir ekip kurmak gerekliyse duyuru için komüniteden destek ister.

3-Önerilen proje, Ad Astra çevresinde incelendikten sonra Ad Astra Foundation’ın hangi konularda projeye destek sağlayabileceği değerlendirilir ve proje sahibine süreçle ilgili bilgi verilir.

4-Proje belirlenen takvime göre uygulamaya geçirilir.

Bu aşamaların “merkeziyetsizlik” prensibine bağlı kalınarak hızlı bir şekilde tamamlanması için AdAstraa.Net’te gerekli teknik altyapı oluşturulacaktır. Roadmap 2024 ortalarında bu sürecin tümüyle organik ve katılımcı demokrasinin prensiplerine göre işlemesini öngörmektedir.

Dq-DWJVq-X4-AEmj6k

AdAstraa.Net

Siyasi partilerin, şirketlerin ve sivil toplum kuruluşlarının; yenilenmeye ve değişime karşı çıkarak hantal ve işlevsiz bürokratik organlara dönüşmesi çağımızın en büyük problemlerindendir.

AdAstraa.Net’te bu sorunu aşma adına BETA sürecinin bitmesiyle dinamik yazarlık uygulamasına geçilmiştir:

-Ad Astra France ve Ad Astra Nederland ağlarına yazar alımı için özel kontenjan ayrılmıştır. İngilizce ve diğer dillerde içerik paylaşmak isteyen yazar adayları başvuru için reel ve sosyal medya platformları üzerinden bu ağlara yönlendirileceklerdir. Siteye entegre ettiğimiz çoklu dil eklentisini kullanarak yabancı dildeki bütün içerikleri anlık olarak Türkçe veya diğer dillere çevirebilirsiniz.

-2019 öncesi dönemde BeatKusagi.Com’da yazarlık başvuruları sadece Neo-Beat’in reelde düzenlediği etkinliklerde ve komünlerde kabul ediliyordu. AdAstraa.Net’te ise BETA sürecinin tamamlanmasıyla temel kriter, “Ad Astra International Roadmap vizyonunu benimsemek ve reelde ve/veya siber alanda bu vizyona değer eklemek” haline gelmiştir. Türkiye’den gelen bütün başvurular Neo-Beat Türkiye ağına yönlendirilecektir.

-Dinamik yazarlık uygulaması çerçevesinde, her 12 ayda bir bütün Ad Astra ekosisteminin katılımda bulunacağı oylamayla yazar kadrosuna ilişkin bir önceki kriterin sağlanıp sağlanmadığı değerlendirilecektir. Amacımız AdAstraa.Net’in kendini yenileyemeyen taşlaşmış bir bürokratik yapıya dönüşmesini engellemek ve bütün yazar/yazar adayları için “fırsat eşitliği” prensibini uygulamaktır.

Roadmap

-Reeldeki projeler ve AdAstraa.Net’e gelecek güncellemeler aşamalı olarak tanıtıldığı için bütün detaylar bu dosyada açıklanmamıştır. Ana hatları Roadmap Timeline‘da belirtilen plan doğrultusunda projelerin Ad Astra ekosistemi tarafından tanınmasını ve benimsenmesini kolaylaştıracak bir takvime göre hareket edilecek ve periyodik açıklamalar paylaşılacaktır. Roadmap’in bitiş tarihine Ad Astra ekosistemi karar verecektir.

-Ad Astra çevresinin kaynaklarının %90’ı ağırlıklı olarak reelde devam eden International Roadmap’e aktarılacağı için önümüzdeki birkaç ay siber alan üzerinden duyuru akışı çok sınırlı olacaktır. Sonrasında ise proje ekiplerinin kendi aralarında iş birliğine gidebilmesi için AdAstraa.Net’te gerekli iletişim altyapısı oluşturulacaktır.

-Bütün bu süreçler şeffaf, doğrudan demokrasiye dayalı ve dışarıdan katılıma açık şekilde kolektif iradeyle gerçekleşecektir.

Güncellemeleri Ad Astra & Neo-Beat Instagram ağından takip edebilirsiniz:

https://www.instagram.com/adastraanet/