Vincent Castiglia ve HR Giger ile Slayer’a uzanan kariyeri

Herkese merhabalar. Bu ay sizlere Ad Astraa’da merhaba diyorum. Bu ayki ilk yazımı Amerikalı Sürrealist sanatçı Vincent Castiglia’ya ayırıyorum.

Vincent Castiglia, Sürrealist ve Dark etkili bir sanatçı olup, Amerika’nın Fort Lauderdale bölgesinde yaşamaktadır ve HR Giger’ın yaşarken desteklediği bir başka ögrencisidir. 

Castiglia, eserlerinde boya olarak sadece insan kanı kullanmaktadır. Genelde eserlerini kendi kanıyla yapmakta, fakat talep durumunda müşterilerinin kanı ile de yapma imkanı sunmaktadır. Kanı hijyenik koşullarda bir şırınga ile tüplere doldurarak biriktirmekte ve bunu resimlerinde kullanmaktadır. 

Castiglia’nın eserlerinde figüratif bir ağırlık görmekteyiz. Eserlerinde maksimum 2 ya da 3 figüre odaklanmış şekilde, genelde ise sadece tek bir figür kullanmaktadır. Hayatı ve ölümü sorgulayan, iç gerçekçi nitelikte ve Sürrealist etkili çalışmalar yapmaktadır. 

Sadeleştirilmiş bir dil ile ve dramatize edilmiş bir etkiye sahip bu eserler, yer yer İtalyan maestro Gerard Di Maccio etkisi de taşımaktadır. Bir başka ilham kaynağı ise hocası olan HR Giger’dır. Eserlerindeki genel karanlık etkiyi Giger’dan etkilenerek oluşturmuştur, fakat bu kısmen limitli ve dolaylı bir etkidir. Dili oldukça orijinal ve kendisine özgüdür. 

Castiglia’nın figürlerindeki fırça tekniği, oldukça gerçekçi olup, yer yer demonize edilmiş ya da anti-anjelik etkilere sahip Sürrealist tarzda figürlerdir. Eserlerinde boya olarak sadece kan kullandığı için çalışmalarında monokromik etkiler ihtiva etmektedir. 

Vincent Castiglia, halen aktif olarak çalışmalarına devam etmekte, Avrupa ve Amerika’da sergiler düzenlemekte ve limitli olarak özel randevularla dövme sanatı da yapmaktadır. 

Sizlere başka mecralarda geçtiğimiz yıllarda hem dostum Vincent Castiglia’nın hemde Celtic Frost grubunun solisti ve gitaristi Tom Gabriel “Warrior” Fischer’in Oscar ödüllü İsviçreli Sürrealist sanatçı Hans Ruedi Giger dolayısıyla nasıl tanıştıklarını anlatmıştım.

Bilindiği gibi Tom G. Warrior HR Giger’ın asistanıdır, ve Vincent Castiglia ise HR Giger’dan o yaşarken benim gibi destek görmüş sanatçılardan biridir. İşte bu tanışıklıkları Castiglia’nın bir Triptykon albümü için bir eser yapması ile meyvesini verdi.

Bu eser her zamanki gibi Castiglia’nın kendi kanıyla boyayarak yaptığı eserlerden biri oldu.

Eser, 2017 yılının Mart ayında Satanic Temple of Salem Sanat Galerisinde Amerika’da sergilendi.  Eser in yapımı için Castiglia’dan 10 tüp kan toplandı. Eser daha sonra Hi-Fructose  sanat dergisinin 40.sayısında konu olarak alındı.

Eserde, başta Tom G. Warrior olmak üzere Triptykon üyelerini görmekteyiz, etraflarında ise şeytan tırnakları bezeli süslemeler ile çevrelenmiş. Eser kan ile boyanarak yapıldığından tek-renkli (Monochrome) olarak yapılmıştır. Eserin sanatçı tarafından müze kalitesinde basılmış ve imzalı poster versiyonları mevcuttur.

Malum Türk Metal Camiası olarak üzücü bir olay yaşadık. Ve ömrü boyunca Türkiye’de Metal Camiası adına fedakarca işler yapmış olan, kimimizin çalışma arkadaşı, kimimizin abisi, kimimizin kardeşi, kimimizin beraber Slayer dinleyerek kafa dağıttığı Çağlan Tekil hayata erken yaşta veda etti. Bu sebeple bilinçli olarak bu makalemde ona ithafen özel bir konu seçtim, ve isviçre’deki HR Giger Müzesinin 2013 yılındaki 15.ci Kuruluş Yıldönümü kutlamasında şahsen  tanımış olduğum dostum Vincent Castiglia’nin Slayer grubundan Gary Holt için yapmış olduğu özel yapım Elektro Gitar’in hikayesini paylaşacağım sizlerle. Tam da Çağlan abimize göre bir konu: Slayer.

Vincent Castiglia, isviçreli sürrealist sanatçı HR Giger’in öğrencisi olup, kendi kanı veya resim yapacağı müşterilerinin kanı ile resim yapan genç kuşak “Dark Surrealist” bir sanatçıdır.  Eserlerinde Okült, Doğum-Yaşam-ölüm gibi konuları işleyen ve aynı zamanda Giger’in ekolü olan Biomekanik tarzda dövmeler yapan bir sanatçıdır.

Castiglia’nin Kan Sanatı bu Gitarla ilk defa Tuval ve Deri yüzeyi dışına çıkma şansı bulduğu ve Gary Holt’un imzalı custom ESP Gitarına sanatını icra ettiği bu Gitar, Slayer’in sonuncu stüdyo albümü olan Repentless albümünde ve Farewell Tour’unda Gary Holt tarafından kullanılmıştır.

Gary Holt’un “Blood Guitar” olarak adlandırdığı Gitar için Holt’dan tam 18 tüp kan alınmıştır.  Bu Gitar böyle bir stil ile resmedilen Metal tarihindeki ilk gitardır.

Gary Holt, Castiglia için kanını verirken

Holt eklemektedir, “Ben zaten Castiglia’nin hem bir Tattoo Artist olarak hemde bir Dark Artist olarak yeteneğini çoktandır duymuştum ancak Gitarımda böyle bir şeyi denerken adeta merak içindeydim, acaba bir damla kan gitarda yanlış yere dökülse ne olacaktı? Leke nasıl silinecekti? Ancak gitarın tamamlanmış halini görünce adeta ağzım açık kaldı, gözlerime inanamadım, gitar muazzam güzellikte bir sanat eserine dönüşmüştü !”

Vincent Castiglia, “Gary Holt ile ve ESP ile birlikte bu projede çalışmak harika bir onurdu, Holt’un hayatı, müzikal sanatı ve kendi kanı benim sanatım ile birleşti ve ona en özgün enstrümanı sunan ellerim bir araç oldu.” şeklinde belirtmektedir.
Gitar’in sadece Holt’a özel olduğunu ve herhangi bir seri üretim için tekrarlamayı şimdilik düşünmediğini Castiglia belirtmektedir.

Bu makaleyle bir kez daha Türk Metal camiasının başı sağolsun diyorum. Bu zor karantina günlerinde umarım seçtiğim konu sizlere bu zor rutinde bir farklılık yaratmıştır. Sizlerle bu ortamda tekrar biraraya gelmek çok güzel.

Gelecek aya kadar Metal ve Sürrealizm ile kalın !

The following two tabs change content below.
Surrealist Artist since 1997, Dark Artist, Biomechanical Artist, Sci-Fi Artist, Member of Vienna School of Fantastic-Realism, Student of both H.R. Giger and Prof. Ernst Fuchs. Airbrush Painter.

Email adresiniz paylaşılmayacak