Çin’de Antik Taklamakan Çölü

Çin’in batı kesiminde yer alan bölgelerini birbirine bağlayan bir turizm hattı, yerel halkın yoksulluktan kurtulmasına yardım ederken, turistlere de el değmemiş doğal güzellikler ve geleneksel kültür cazibesi sunuyor.

11 bin kilometrekareden oluşan söz konusu turizm hattı; Tibet, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi, Sichuan, Yunnan, Gansu ve Qinghai eyaletlerini kapsıyor.

Turizm hattı inisiyatifi, Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Devlet Konseyi’nin yoksulluğu bitirme ofisi tarafından geçtiğimiz ocak ayının başlarında başlatıldı.

Yüzde 80’inden fazlası Qinghai-Tibet Platosu’nda yer alan bölge geri kalmış durumda olsa da Gobi Çölü, yüksek dağları ve vahalarıyla eşi benzeri bulunmayan doğal manzaralara sahip olmakla beraber çeşitli etnik kültürlerin kaynaştığı bir yer konumunda.

Bu şartlar ışığında farklı seyahat severlerin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bölgede dört gezi rotası açıldı.

Kadim İpek Yolu unsurlarıyla dolu olan turizm hattının kuzeybatı bölümü Gansu eyaletinin merkez kenti Lanzhou’dan başlayarak Hexi Koridoru’nu geçip Xinjiang’ın Kaşgar kentine ulaşıyor.

Bu rota üzerinde Qilian dağları, Tianshan ve Kunlun dağları ile Jungar ve Tarım havzaları ile Taklamakan Çölü görülebilir. Gansu’daki Mogao Mağaraları ve Jiayu Geçidi ile Xinjiang’daki Huoyan (Yanan) Dağı, Tianchi Gölü ve Büyük Pazar, kaçırılmaması gereken diğer noktalar arasında.

Hattın güney bölümü macera tutkunlarına hitap ediyor. Kaşgar’dan başlayan rota, 5 bin metre yükseğe Tibet’in Ngari bölgesine çıkıyor, oradan da Tibet’in merkez kenti Lhasa’ya iniyor. Böylece rota boyunca Himalayalar, Gangdise Dağları ve Yarlung Zangbo Nehri gezilmiş oluyor.

Hattın güneydoğu kısmı da Çay ve At Yolu, diğer adıyla Güney İpek Yolu’nun miraslarını görmek isteyenler için tasarlandı. Bin yıl önce eski bir ticaret yolu olan bu rotada çay gibi ürünler ile Sichuan ve Yunnan’dan hoş kokulu içecekler taşınmaktaydı.

Bu rota, Yunnan’ın Kunming kenti ve Tibet’in Lhasa kenti arasında, Himalayalar ile Hengduan Dağları yakasında uzanıyor. Yol boyunca vadilerden, yüksek dağların bulunduğu manzaralardan geçebilir, balta girmemiş ormanları ve yüzlerce yıldır çağlayan dereleri görebilirsiniz.

Turizm hattının doğu bölümü en kısa olanı olmakla beraber birinci sınıf manzaralar, kültürler ve tarih ile bezeli bir yolculuk sunuyor. Doğu rotası Sichuan boyunca ilerliyor ve Gansu’nun Lanzhou kentine girmeden sona eriyor. Burada 4000 metre yükseklikteki vadilerin, karlı dağların, ormanların, buzulların cennet gibi güzelliği keşfedilmeyi bekliyor.

Alibaba’nın harita birimi AutoNavi Softwate Co, Gaode Map adı altında şahsi aracıyla seyahate çıkmak isteyenler için bir mobil uygulama geliştirdi. Bu uygulama üzerinden söz konusu hatlarda yer alan büyük turistik noktalar ve bu noktalara ulaşım koşulları görülebilir.

Email adresiniz paylaşılmayacak